مطالب آموزشی

تفاوت بین بوت UEFI و BIOS

در زمان استفاده از یک رایانه یا لپ تاپ استوک ، در صورتی که شما بخواهید از مفاهیم تقریبا تخصصی آن نیز سردر بیارید ، به احتمال زیاد با کلمه ی UEFI و BIOS رو به رو خواهید ، بهتر است برای درک بهتر تفاوت این دو اصطلاح در ابتدا از کاربردشان آگاه شوید . 

هر دوی این دو به عنوان مترجم بین سیستم عامل و فریم ویر کامپیوتر نقش ایفا میکنند . عمل این دو به این شکل است که در زمان شروع و راه اندازی شروع به کار کرده و سیستم عامل را اجرا میکند و بر قسمت های دیگر قطعات سخت افزار مدیریت و نظارت میکند . 

 

اصطلاح BIOS به چه معناست؟ 

BIOS مخفف کلمات Basic Input/output system میباشد که نوعی firmware یا همان میان افزار به حساب می آید . 

این برنامه ، بلافاصله بعد روشن شدن سیستم اجرا شده و وظیفه دارد یکسری قطعات سخت افزاری مهم سیستم را چک میکند و سپس بعد از مطمئن شدن از سلامت این قطعات ضروری ، جستجوی سیستم عامل را شروع کرده و آن را اجرا میکند و مدیریتکلی سیستم را به سیستم عامل واگذار میکند . 

تمام دستورعمل های BIOS روی یک مادربرد تعبیه شده و آن مادربرد درون سیستم قرار میگیرد . این مادربرد یک حافظه ی ROM نیز دارد که این حافظه یک نوع read only memory میباشد ، این امر به این معناست که در این حافظه هیچگونه تغییر نمیشه ایجاد کرد و تمام اطلاعات آن یک اطلاعات واحد از زمان تولید دارد تا زمان از کار افتادن ، البته در بعضی اوقات خاص هم میتوان بر روی آن تغییراتی ایجاد کرد که این کار کمی مشکل است . 

در صورتی که میخواهید بر روی اطلاعات BIOS تغییری انجام دهید ، به حافظه ی دیگری به نام CMOS نیاز دارید . تمام تغییرات و پیکربندی که خود ما انجام میدهیم در این حافظه قرار میگیرد و اطلاعات اون تا زمان جدا نشدن باتری حافظه ذخیره میماند .

اصطلاح UEFI به چه معناست ؟

UEFI مخفف کلمات Unified Extensible Firmware Interface میباشد ، این برنامه یک مدل پیشرفته از EFI میباشد . 

در واقع برای یک توضیح ساده باید گفت که UEFI دارای یک محیط زیباتر و به روزتر نسبت به BIOS دارد . 

در زمانی که شما میخواهید از میان برنامه استفاده کنید با دیسک سخت خود را یا هرگونه حافظه ی داخلی که دارید را به حالت GPT دربیاورید زیرا این برنامه MBR را به هیچ عنوان پشتیبانی نمیکند . 

اگر بخواهیم تفاوت بین این دو میان برنامه را توضیح دهیم به این شکل است که : 

نحوه ی آغاز کرد BIOS و UEFI باهم تفاوت های بسیاری دارند ، مثلا BIOS بر اساس کدهای 16 بیتی است و UEFI از فایلهای خاصی با پسوند  “efi.” برای شروع کار استفاده میکند . 

این فایل های UEFI از روی پارتیشن بندی هایی که بر روی هارد دیسک قرار دارد خوانده میشود و به صورت دیفالت در آدرس EFI / BOOT / boot(arch).efi  قرار دارد . 

به طور کلی در ابتدا قرار بود UEFI جایگزین BIOS شود ولی هم اکنون بسیاری از سیستم هایی که بر روی آن UEFI نصب میشود از بایوس هم پشتیبانی میکنند . 

پس به طور کلی UEFI یک مدل پیشرفته تر با محیط کاربری زیباتر BIOS شناخته می شود که تکنولوژی های خاصی را نیز دارد .

یکی از برتری های UEFI نسبت به رقیب قدیمی خود ، استفاده از بهتر و با صرفه تری از دیسک های بیشتر از 2 ترابایت قرار داد . 

اما سیستم های دارای سیستم عامل های 32بیتی قدیمی مانند windows vista یا xp و سیستم عامل های در این رده از UEFI پشتیبانی نمیکنند و نمیتوان آن را بر روی این سیستم ها نصب کرد . 

در این دسته از سیستم ها برای اینکه از UEFI استفاده شود باید از CSM که یک نوع مقلد سیستم یا Emulator استفاده کرد و در اینصورت که که باید از این قابلیت استفاده کرد 

برخی از این تکنولوژی شامل secure boot ، cryptography ، همینطور قابلیت remote و خطایابی سیستم و …. میباشد . 

در بایوس یکسری قابلیت هایی وجود دارد که به شما اختیار انتخاب میدهند که آیا میخواهید از ویژگی های UEFI استفاده کنید یا خیر ؟

 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.