مطالب آموزشی

دلایل کند شدن لپ تاپ

تا به حال به کندی لپ تاپ خود توجه نموده اید ؟

یکی از پر استفاده ترین نوع رایانه هایی امروزه توسط بیشتر مردم استفاده میشود لپ تاپ است ، دلیل این محبوبیت قابلیت کار کردن آن با باتری و قابل حمل بودنش میباشد . این قابل حمل بودن برای دانشجویان ، دانش آموزان  وتمام کسانی که نیاز به همراه داشتن دستگاه خود دارند ، بسیار با اهمیت بوده و در سال خیلی از این افراد این سیستم را چه نوع یا چه دست دوم تهیه مینمایند . 

البته که سبکی و قابل حمل بودن لپ تاپ یکی سری معایب هم دارد ، یکی از این معایب امکان ضربه دیدن آن در طول جا به جایی و توان و نیروی کمترش نسبت به پی سی میباشد . 

در کند شدن لپ تاپ ( چه لپ تاپ نو خریداری نمایید و چه لپ تاپ استوک ) یا به اصطلاح ضعیف شدن لپ تاپ چندین دلیل میتواند داشته باشد :

  1. برنامه های پس زمینه 

این موضوع رابطه ی مستقیمی با سی پی یو و مقدار حافظه ی اشغال شده شما توسط برنامه های باز دارد . البته که هر چه سی پی یو شما قوی تر باشد این مسئله دیرتر به وجود می آید . برای اطلاع از مقدار حافظه و سی پی یوی اشغال شده از task manager میتوانید استفاده کنید . 

نکته : در ویندوز 7 و بالاتر از از resmon نیز میتوانید استفاده کنید ، منظور از اصطلاح منبع مانیتور میباشد . شما در این ویژگی کاربر میتواند اطلاعات کاملی درباره ی وضعیت فعلی سیستم خود را به دست آورد . 

     2 . پرونده های موقت :  

هر وقت که شما یک برنامه را باز میکنید سیستم به صورت خودکار یک فایل موقت را باز میکند ؛ این فایل های موقت در هارد دیسک ذخیره میشود . برای بالاتر رفتن سرعت سیستم خود میتوانید این فایل ها را پاک کنید . 

راه اول : برای پاک کردن این فایل های موقت توصیه میشود از برنامه windows clean disk cleanup استفاده کنید . 

راه دوم : با استفاده از windows clean disk cleanup احتمال دارد که همه ی این پرونده ها پاک نشود برای جلوگیری از باقی ماندن این فایلها بهتر است آنها را دستی پاک کنید . 

به مسیر C:\Users\Pc\AppData\Local\Temp بروید ، در این پوشه تمام فایل های موقت وجود دارد و از این رااه میتوانید تمام آنها را پاک کنید . 

راه سوم : از برنامه های دیگری مانند CCleaner هم میتوانید استفاده کنید ، ولی به شما هشدار میدهیم که در اینصورت با یک اشتباه سهوا ممکن اطلاعات اصلی خود را نیز پاک کنید . 

     3 . کم بود فضای برای سیستم 

در هر سیستمی درایوهای اصلی باید 500 مگ به بالا باشد ، در غیر اینصورت با باز کردن چند برنامه و استفاده مکرر از این برنامه فضای هارد پر شده و سرعت سیستم رفته رفته کم میشود . این ویژگی میتواند باعث هنگ کردن سیستم هم شود . 

    4 . خرابی دیسک سخت 

یکی از مهم ترین عوامل عملکرد درست یک سیستم سلامت هارد دیسک آن میباشد ، با وارد شدن کوچک ترین آسیب به هارد دیسک ، سرعت لپ تاپ کم شده و به مشکل برمیخورید . برای اگاهی از سلامت هارد دیسک خود از دو برنامه ی Sandisk و chkdsk میتوانید استفاده کنید . البته شما با آپدیت سیستم خود و نصب حافظه های ssd به لپ تاپ خود میتوانید سرعت سیستم را به طرز چشمگیری افزایش دهید . 

   5 . آلوده شدن سیستم به بد افزارها 

هر گونه بد افزاری از جمله ویروس میتواند باعث کندتر شدن سیستم شود ، حتی در حالت هایی که بد افزار قوی باشد میتواند باعث هنگ کردن دستگاه نیز شود . به شما توصیه میشود که از آنتی ویروس های مطمئن در سیستم خود استفاده کنید . 

   6 . عدم آپدیت کردن ویندوز و درایورها 

همانطور که میدانید ویندوز چند وقت یکبار آپدیت میدهد در صورتی که شما از آپدیت کردن ویندوز خود سر بازدارید خودتا باعث کندی لپ تاپ خود شده اید . 

سعی کنید درایورهای سیستم آپدیت روز باشد تا به مشکل برنخورید . 

     7 . رجیستری

رجیستر نیز یکی از حافظه های اصلی سیستم میباشد ، و در صورتی که لپ تاپ شما هیچ کدام از مشکلات بالا را نداشته ولی سرعتش نیز کند میتوان به پرونده های رجیستری شک کرد . برای پاک کردن فایل های رجیستری از wise registry cleaner ااستفاده کنید . 

** استفاده از این برنامه ها معایبی نیز دارد ، در استفاده از آن دقت نمایید . 

    8 . درایورها باید یکپارچه باشد 

شما در نصب درایورها باید به این مورد توجه کنید که درایوها باید دیفراگ باشن در غیر اینصورت سرعت سیستم را کاهش میدهد . 

برای دیفراگ کردن سیستم خود برنامه های زیر پیشنهاد میشود 

Optimize drivers

Defragment drive

    9 . حافظه ی RAM 

شاید این مشکل از روزی که سیستم را خریده اید ، خودش را نشان ندهد ولی پس از مدتی در صورتی که رم شما حافظه ی کمی داشته باشد احتمالا مجبور میشوید که حافظه ی سیستم خود را افزایش دهید . کم بودن حافظه RAM یکی از مهم ترین و پر تکرارترین دلایل کند شدن سیستم ها و رایانه میباشد . 

    10 . داغ کردن لپ تاپ 

همانطور که گفته شد لپ تاپ با تمام مزایایش معایبی نیز دارد . یکی از این معایب ، کمبود فضا برای قطعات و ضعیف بودن فن های درون لپ تاپ میباشد . 

به همین خاطر به افرادی که از لپ تاپ استفاده میکنند توصیه میشود از کول پدها استفاده کنند . 

11 . آپدیت نبودن BIOS 

آپدیت نبودن BIOS نیز یکی از دیگر از عوامل کند شدن سیستم ها است که البته به دلیل مفصل بودن این بحث به زودی برای شما یک مقاله ی مرتبط قرار میدهیم .

در صورتی که تمام این ویژگی ها را چک کرده اید و هنوز هم مشکل سیستم شما حل نشده است ، توصیه میکنیم که یک بار ویندوز خود را عوض کنید ، امکان وجود کش ها و ویروس های پنهان در این صورت بسیار زیاد است . 

‫0/5 ‫(0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.